150 років дахового вікна - історія дахових вікон - FAKRO

150-ЛІТТЯ ДАХОВОГО ВІКНА

XIX століття

 

Pokój na poddaszu Andersena

 

 

Кімната на піддашші Ганса Крістіана Андерсена  (1805-1875) «В даху було встановлене вікно, таке як і звичайні вікна, але воно забезпечувало кращий огляд місцевості. Через нього я міг побачити вежу костелу у повну її висоту».

 

 

 

 

 

 

Rysunek Poulbota

 

 

Квартира, яка була призначена для здавання в оренду у Франції, освітлювалась вікном, замонтованим в даху. Про це свідчить картина французького художника Francisque Poulbota. В XIX столітті у багатьох містах Німеччини, Франції та Англії на піддашші будинків були розміщені квартири для найбідніших верств населення.

 

 

 

 

 

 

В музеї художнього мистецтва Тейт Британія (Tate Britain) представлена картина Вінсента Ван Гога «Будинки з солом'яними дахами на пагорбі», на якій чітко зображено дахові вікна.

Chaty kryte strzechą van Gogha

 

Nietypowe okna

 

 

 

Перший історичний документ, який засвідчує винахід у сфері дахових вікон, походить з XIX століття. Вже тоді у будівництві використовували дахові вікна.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1894 Великобританія

В 1894 році у Великобританії зареєстрований винахід, який удосконалює конструкцію розсувних та обертальних вікон (вони отримали широке розповсюдження у країнах з теплим кліматом і призначались тільки для освітлення приміщення) і дверей. З'явилась також можливість їх засклити і помити зсередини приміщення.  

Перший патент на обертальний механізм дерев'яного вікна.

Konstrukcja przesuwnych i obrotowych okien

Історичний документ (англійський патент №1724), який реєструє удосконалення конструкції розсувних та обертальних вікон, вікон skylight  і дверей. Заявка подана P. Shippobottam.

Цього ж року два англійці  A.Schmeil и P.Saar зареєстрували новий механізм – покращену конструкцію skylight. Він дозволив відкривати вікно зсередини приміщення і забезпечував його герметичне закривання. 

 

1896 Німеччина

Підтвердженням засклення в дахах будинків того часу є фотографія мережі німецьких торгових домів Wertheim в Берліні.

Domy handlowe Wertheim w Berlinie

 

XX століття

1924 США

Ch. Witnell отримав патент на конструкцію вікон з вентиляцією. Даний винахід дозволяв легко відкривати і закривати вікно так, щоб воно було пристосоване для провітрювання приміщення (особливо для приміщень господарського призначення) 

1926

В США зареєстрований патент, який стосується конструкції дахового вікна. Запатентоване рішення захищало від потрапляння дощової води і снігу. 

20-і роки XX ст. - Європа

Запатентовано ряд розв'язань, які забезпечували відкривання і закривання дахових вікон. 

1927

Німецький патент на механізм для відкривання і закривання дахових вікон, отриманий фірмою Tischler & Seichter.

1928

F.Tittmann запатентував механізм автоматичного закривання дахового вікна у випадку накопичення дощової води. 

1931

Термін "дахове вікно" вперше з'явилось в німецькій патентній заявці в 1931році і стосувалося відхильної конструкції.

Patent F. TittmannaF. Tittmann patent samozamykania okien

1938

В архівних документах польського патентного відомства можна знайти заявку на винахід вікна для освітлення горища, подану німцем Bernard Schwarz. В основі заявки лежить механізм для покращення ізоляційних властивостей вікна, який складається з двох керамічних елементів, які перетинаються у виді літери "U". З документа також випливає те, що роком раніше, а саме в 1937 році, цей винахід було зареєстровано у Німеччині.

Patent na okno dachowe
 
 

В старих будівельних документах визначення "дахове вікно" з'явилось в інформації про патент відомого німецького конструктора H. Schmittowi. Це був патент на дахове вікно  («Dachfenster»), яке можна було вільно відчиняти і зачиняти.

Історичні документи засвідчують, що патенти на різні рішення стосовно конструкції, а також функціонування дахових вікон, реєстрували, починаючи з кінця XIX століття. 

Дахові вікна в той час були досить відомими. Більше того, вони використовувались в будівництві як житлових, так і громадських будинків. І в той же час виконували не тільки функцію освітлення, але й провітрювання приміщення завдяки різним варіантам відчинення.

 

 

 

 

 

 

1942

Винахід датчанина Villuma Kanna Rasmussena, який стосується конструкції завіс обертальних вікон. Цей винахід зробив керування вікном більш простим. Завдяки такій конструкції вікно можна було не лише зручно відчиняти, але й помити. Цей винахід співпав з початком епохи розвитку нових технологій.   

Після закінчення Другої світової війни на території Європи для утеплення даху масово почали використовувати гіпсокартонні плити і мінеральну вату. Як наслідок широко почали застосовуватися дахові вікна і збільшились об'єми їх виробництва. 

70-ті роки XX ст.

Особливу популярність дахові вікна отримали в 70-і роки. Масове виробництво розпочали датський виробник Velux і німецькі фірми Roto, Blefa и Braas. Також з'являються французькі, італійські та іспанські дахові вікна. 

90-ті роки XX ст.

Розвивається ринок дахових вікон Центральної і Східної Європи. Власний асортимент пропонують фірми із Чехії, Угорщини, Словаччини. 

1991

В Польщі створена компанія FAKRO, яка швидко стає лідером із впровадження нових технологій та визначає нові стандарти розвитку ринку дахових вікон. 

Nowe standardy FAKRO

 

Дахові вікна сьогодні

На даний момент на світовому ринку дахових вікон основними гравцями є три компанії: датська компанія Velux, польська FAKRO і німецька Roto. Решта виробників володіють незначною долею ринку. Це такі фірми як Claus, Faelux, Inlux, Axel (Італія), Okfel (Словенія), Prima, Fenestra, Cubeso, Formanek, Zima, Solana (Чехія), OKPOL (Польща), Oman Keylite (Англія), Andersen (США), Colambia (Kaнада), AHRD (Китай), Folis (ПАР), Induro (Іспанія) i Tostem, YKK, Panasonic (Японія). З них жодна фірма не має більше 1% частки світового ринку. 

Конструкція сучасного дахового вікна суттєво відрізняється від перших його модифікацій. Сучасний клієнт віддає перевагу нестандартним рішенням. Конкуруючі між собою компанії намагаються в повній мірі виправдати сподівання і побажання клієнтів. Підтвердженням цього є статистика заявок на отримання патентів на механізми, які покращують конструкцію дахового вікна.

Zgłoszenia patentowe FAKRO

FAKRO є автором понад 100 заявок на отримання патентів. З початком діяльності польської компанії значно зросла кількість патентних заявок, зареєстрованих і іншими виробниками дахових вікон. 

 

Основний продукт, який пропонують найбільші виробники обертальне вікно у різних варіантах комплектації. Крім дерев'яних обертальних вікон, виготовляються також вікна з ПВХ, вікна з підвищеною віссю обертання, вікна відхильно-обертальні, вікна-балкони, суперенергозберігаючі вікна, вікна-вилази. 

Szeroka oferta okien dachowych

В галузі дахових вікон досягнуто значних успіхів і важливу роль в цьому відіграла компанія FAKRO – одна з найбільш інноваційних польських компаній. 

У власному сучасному дослідницькому центрі щоденно розробляються і тестуються унікальні товари і елементи. Саме інноваційність є основним вектором нашого розвитку. Компанія FAKRO подала понад 100 патентних заявок і давно зарекомендувала себе як одна із найінноваційніших польських фірм. 

Завдяки компанії FAKRO, яка вводить принципово нові рішення, Польща на сьогодні визначає нові стандарти розвитку світового ринку дахових вікон, а польські спеціалісти вважаються кращими в своїй галузі. Динамічний розвиток фірми в Новому Сончі змусив іноземні фірми, такі як датська Velux і німецька Roto, перенести свої виробничі потужності в Польщу.

Сьогодні саме Польща є світовим лідером з виробництва дахових вікон. Кожне третє вікно, встановлене на дахах будинків по всьому світі, виготовлене в Польщі.